ΑΘΛΗΤΙΚΑΜΠΑΣΚΕΤ

Την ήττα γνώρισε ο ΓΣΕ

Στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (78-62)

Ο ΓΣ Ελευθερούπολης απέδειξε στο ΣΕΦ ότι δίκαια βρίσκεται σε θέση πρωταγωνιστή στην φετινή Α2 Εθνική. Αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στα ίσα –στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής-και μάλιστα έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +13 στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου (37-50). Το ημίχρονο έληξε με 51-52 και στο 4ο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κεφάλι στο σκορ και έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο τελικό 78-62. Μετά το 37-50 ο Ολυμπιακός είχε επιμέρους σκορ 41-12!!! Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΓΣΕ είχε μια εύθραυστη διαφορά. Μεγάλη ατυχία για την ομάδα της Ελευθερούπολης ήταν ο τραυματισμός του Χάλαρη που είχε ξεκινήσει με 9π. στο ματς.  </p>

Δεκάλεπτα:  18-19, 32-35 (ημίχρονο), 51-52, 78-62

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (2), Κουρτίδης, Νικολαΐδης 15 (2), Κολοβέρος 5 (1), Τσόχλας 9 (2), Σκουλίδας 12 (4), Κάδρας, Χρηστίδης 10, Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μελισσαράτος 10.

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 14 (1), Τσουμάνης 5, Ράπτης 14, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (1), Δημάκος 11, Χάλαρης 9 (1), Σιγκούνας, Νίκου.

14. Καβάλα 0-7 (481-563) 7

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.

* Στο 2ο γύρο συνεχίζουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.

* Ο Φίλιππος Βέροιας, ο Αμύντας, ο Τρίτωνας και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.